Постоянно повтаряме на децата си да не разговарят и да не отварят вратата на непознати. Винаги държим да знаем къде са и с кого са, ограничаваме ги да не гледат много телевизия или пък да не играят всякакви вредни видеоигри. Но често забравяме колко много време детето ни прекарва с мишката в ръка пред компютъра и колко опасно може да се окаже това за него.
Да, интернет е най-голямата “библиотека” в света и предлага достъп до всякаква информация. А, дали винаги тази информация е подходяща за нашите деца? Всеки трябва да знае отговора на този въпрос и да е наясно както с ползата от интернет, така и с “рисковете”, които крие той.
Голяма част от информацията, която предлага мрежата би била доста полезна за нашето дете. Тя предлага богат набор от образователни ресурси: енциклопедии, речници, дори различни учебни помагала в електронен вариант, новини, различни любопитни факти за света, който ни заобикаля, достъп до библиотеки и още полезни услуги за информирането на децата. А да не говорим колко лесен е достъпа до информацията – за всичко, от което се интересува детето, за да достигне до всяка точка на света, трябва само да натисне един бутон и готово – без дори да се отмества от мястото си.
Обаче до тук с предимствата. Сигурна съм, че няма родител, който да не се притеснява какво точно прави детето му в интернет и дали го ползва правилно. Добре е родителите да са тези, които първи да въведат детето в услугите, които предлага мрежата, но това почти никога не става и затова ви остава алтернативата да седнете заедно с детето и да си поговорите за това. Така че, ако все още не сте запознати с компютъра, трябва своевременно да изкарате един бърз курс за да успеете навреме да проконтролирате “сърфиращото” си из интернет дете (статистиката е доста обезпокояваща – само 28% от родителите от страните от Европейския съюз умеят свободно да ползват интернет мрежата). Можете да седнете заедно с него пред компютъра и да му обясните предимствата и недостатъците, които носи цялата тази информация, а също така ще можете да го питате деликатно за какво точно ползва интернет и кои услуги са му познати. Не се чудете ако не успеете да го изненадате с нещо ново, в повечето случаи детето ще знае много повече от вас. Ами, да, така са днешните деца – много “по-напред с материала”, отколкото си мислим ние. Дори тригодишната ми дъщеря знае какво означава “да свалиш” нещо от интернет и все ми повтаря: Мамо, кога ще ми “свалиш” ново филмче от интернет? Да, първият път, когато го изрече и аз бях изненадана, а вече започнах и да се безпокоя за това какво ли ме чака, когато порасне...
Ако един възрастен може сам да се защити и е достатъчно разумен за да не се впуска в рисковани запознанства и срещи с непознати в интернет пространството, то децата от своя страна са доста наивни в това отношение и лесно могат да се доверят на някой непознат. А “рисковете” в мрежата са повече, отколкото си мислите:
Можете да започнете с въвеждането на някои прости правила, като например, не го оставяйте да “виси” с часове пред компютъра, ограничете това време, тъй като има опасност от “пристрастяване”, колкото и сериозно да ви звучи тази дума. Това може да стане много сериозен проблем, детето ви може да започне да се държи като “обсебено”, да започне да прекарва цялото си време пред компютъра и в един момент това може да прерасне в пристрастяване, от което детето да не може да се откъсне. Все пак този проблем се среща по-рядко, но от друга страна пък дългото стоене пред компютъра пречи на социализирането на детето, което вече си е доста често срещано последствие от дългото стоене пред монитора.
Какво още можете да направите:
На пазара вече има най-различни системи за филтриране на съдържанието, до което имат достъп децата в интернет. Това са различни типове софтуер, които предлагат различни функции и имат за цел да предпазят детето.
Какво представляват тези програми: