През 8-9 месец трябва да започне привикването на децата към извършване на физиологичните нужди в гърне. Това е първият хигиенен навик, чието създаване изисква специални грижи. Внезапното поставяне върху мокро или студено гърне може да предизвика трайно отрицателно отношение на детето към него.
Приучването на детето да ползва гърне изисква време и много търпение от страна на родителите. Най-важното правило е да не слагаме децата под общ знаменател, защото най-подходящият момент не съвпада при всички деца. Ако едно дете даде признак, че е готово веднага след като навърши 1 годинка, то друго може да почака докато навърши 2 години. А оставането на детето сухо и за през нощта може да отнеме още 6 месеца до 1 година. С приучването на детето да ползва гърне трябва да се внимава много, тъй като, ако започнем прекалено рано, когато детето още не е готово, то може да се травмира. Затова просто трябва да наблюдаваме детето и да започнем да го учим, когато преценим, че е готово. А най-често можем да разберем, че е дошъл подходящият момент, когато детето:
В момента, в който решите, че е дошло подходящото време да приучите детето да ползва гърне, трябва задължително да махнете пелените и да му обувате вече обикновени памучни гащички. Важно е да изберете подходящо гърне, което да е удобно за вашето дете. Колкото до седалката за тоалетна – обикновено децата се пручват към нея след като навършат 3 години.
Повечето родители използват топлото време, за да въведат мъника в света на гърнето, където пелените са строго забранени, но пък и големите жеги не са подходящи, защото, най-малкото, мъниците са много по-раздразнителни и напрегнати от обикновено. Хубаво е обаче, все пак да се възползвате от периода в годината, когато дребосъците носят по-малко дрехи, което ще им помогне да се обличат и събличат много по-лесно, а пък ние ще имаме по-малко дрехи за пране все пак.
За да въведем детето е необходимо в началото да го слагаме на гърнето на всеки два часа, като всеки път, когато успее да „си свърши работата” трябва да го хвалим и да му казваме браво. Когато няколко дни детето успява винаги, когато го сложите на гърнето, можете да увеличите продължителността на интервалите, през които му предлагате гърнето. Веднага след като успее да контролира уринирането, можете вече да го запознаете и с тоалетната. Ако гащичките на дребосъка остават сухи вече една-две седмици, можете да опитате да слагате мъника без пелена и през нощта. Важно е и да въведете навика детето да се изхожда винаги преди лягане. Обстановката, както и вашето отношение играят голяма роля за това дали детето ще се научи по-бързо на гърнето или не, затова му осигурете спокойствие, проявете разбиране, не го притискайте и правете всичко под формата на игра. Преди да започнете „обучението” на мъника се уверете, че детето разбира добре усещанията си и ключови думички като „има пиш”, мокър съм, „има аки”, както и това защо точно се прави всяко хигиенно действие, било то ходене до тоалетната или измиването на ръцете след прибиране от разходка или преди хранене.
Няколко етапа, през които детето преминава докато се научи да ходи до тоалетната самичко Може да се каже, че има четири основни етапа в развитието на детето, които могат да ви помогнат да отучите детето от пелените завинаги: