Само дето не носят пластмасов червен нос и перука, иначе се държат като едни професионални палячовци. Малките палавници могат да лазят по земята на четири крака и да реват като мечка, танцуват балет, имитират странни звуци и ни карат да се заливаме от смях. Какво всъщност искат да ни покажат с всички тези „маймунджилъци”?
На 5-6-годишна възраст малчуганите просто изпитват силна нужда да изкарат всички качества на палячовци, които са се таили дълбоко в тях. Използват телата си, куклите си и каквото и да е друго нещо, за да превърнат всичко покрай себе си в цирк.
На тази възраст мъниците се намират в един етап от своето развитие, в който екстровертността е един своеобразен начин да покажат своята личност и да „съберат" погледите на всички. Целта им е да привлекат вниманието с всички средства.
Повечето малчугани на тази възраст са в своя социален апогей.
Те вече могат ефективно да общуват със своите връстници и да установяват приятелства - правят си групички, разменят си играчки. Сравнявайки с миналите години, на 5-6 години детето вече се чувства добре подготвено да изгражда социалните си връзки. Неговата нужда да получи внимание и да бъде уважавано нараства значително и особено при момчетата, момиченцата са малко по-срамежливи и не се изтъкват толкова.
Искат да изпъкнат, да се покажат, да се забавляват и да бъдат полезни – превръщат се в истински миниатюрни шоумени, които живеят, за да привличат вниманието точно в най-неподходящия момент със своите игри на думи, превъплъщение в различни роли, жестове и танци. Последните понякога са много добри, но друг път са си чисти „маймунджилъци” и нищо повече.
Това поведение може да крие в себе си нуждата на детето от повече внимание – в този период детето е на път да се превърне от малко дете във вече голямо дете, то е наясно, че ние вече очакваме от него да се държи като пораснало, но му е малко трудно да „превключи”. Със своите „клоунски номера” понякога детето ни казва, че все още има моменти, в които иска да се чувства още като малко дете и да се отърве за малко от отговорностите на вече порасналото дете.
Като цяло присъствието на „зрители” е най-добрият стимул за мъника, но понякога се проявяват своите клоунски номера и само пред огледалото. И мъникът ще се опита да блесне с изпълненията си, именно, когато не знае как точно да се държи в дадена ситуация, като например, когато имате гости, вие сте на гости или на друго място, където трябва да се спазва добрият етикет.
Какво ни остава накрая, освен да сме зрители на клоунските номера на малчугана? Все пак това е един преходен етап от неговото развитие, който само ни показва, че нашият мъник е щастливото дете, което искаме да бъде.