Детето ми не иска да ходи на училище На моето дете не му харесва учителката Детето ми няма приятели
... Това са само част от проблемите, с които може да се сблъска един родител, когато детето му тръгне на училище.
Понякога училището може да се окаже голям проблем за родителите и те да се почувстват наистина озадачени от неприятностите, които могат да последват след като малчуганът тръгне на училище. Ако на детето ви не му харесва много да ходи на училище, ако плаче, когато тръгне натам или непрекъснато повтаря, че го мрази, може би тези няколко основни правила ще ви помогнат да се справите със ситуацията:
o Обяснете подробно и с голямо търпение за какво точно служи училището. Избягвайте дългите тиради как мъникът ви тормози като не иска да ходи на училище и как вие правите всичко за него, а пък той така прави, защото това определено няма да изгради положителен образ на училището пред вашето дете. Изказването „трябва да учиш, защото иначе, когато пораснеш няма да си никой и няма да си намериш работа” също няма да означава нищо за мъника. Като за начало едно простичко обяснение от рода на това, че когато ходи на училище, детето ще научи много нови и интересни неща, ще намери нови приятели и т.н. ще бъде достатъчно.
o Децата, както знаем, обичат рутината и затова помогнете на мъника да разбере, че оттук нататък училището ще е една важна и задължителна част от ежедневните му задължение, също като миенето на ръцете преди ядене или пък подреждането на детската стая. Детето трябва да разбере, че училището е нещо задължително за всички и че включително и вие сте ходили там.
o Всяка промяна изисква време за детето да свикне, затова не драматизирайте прекалено много – проблемът не е толкова голям. След време най-вероятно мъникът няма да иска да си тръгва от училище, просто както с всяко ново нещо, ще трябва да предвидим един период на адаптация.
Изслушайте внимателно детето, а не започвайте веднага да му се карате. След това изберете момент, в който то е спокойно, за да поговорите. Възможно е детето да е преживяло нещо неприятно за него: може да са го наказали, да не е разбрало нещо и т.н. Освен това е много възможно и да приема тежко раздяла с вас и да си търси оправдание или както се казва учителката да е му е „крива” заради това.
Има ситуации, в които, когато учителката направи забележка на детето или го накаже, то да реши, че тя го мрази. Само, че учителката се държи еднакво с всички деца и им прави забележка и наказва всеки, когато се наложи, пък и тя е там именно заради това - да възпитава и да обучава децата, а не да ги обича и обгрижва като майка.
Според психолози това е най-честата причина за нежеланието на детето да ходи на училище. Нормално е малчуганът да не иска да ходи на училище, ако няма приятели, подиграват му се вечно и странят от него. Какво да правите?
„Не мога”, „много е трудно”.... Нормално е, както пред всяко ново нещо, детето да изпита страх и притеснение дали ще се справи. Какво да правим:
Специалисти-психолози съветват, че посланието, което трябва да отправим към детето трябва да бъде следното: „Разполагаш с необходимите средства, можеш да го направиш, аз не мога да го направя вместо теб”. Освен това, прекаленото ви намесване само ще покаже на малчугана, че не може да се справи сам, без ваша помощ.
Обяснете на детето, че докато човек се учи, претърпява и успехи и провали – не може всичко да става толкова лесно винаги. Но, за да успее, трябва да опитва колкото пъти трябва, а не да се откаже и да търси помощ от вас. Покажете му, че усилията са по-важни от резултата.
Думата „работа” малко плаши детето. За едно дете обучението минава през различни етапи на играта. Много родители нямат търпение и започват да учат детето да чете прекалено рано. Преди да започне да чете и пише, детето трябва да е овладяло толкова други умения, които пък съответно ще му помогнат по-лесно да се научи да пише, когато подходящият момент дойде. Така че нека малчуганът да разбере, че рисуването, оцветяването и игрите също са работа.
А обичта към четенето, което е друга важна цел на родителите, не е нещо вродено, нещо, с което детето се ражда. И за да стане четенето едно удоволствие и приятно занимание за детето, през първите си 5-6 години то трябва да слуша приказките и разказите, които родителите ще му четат всеки ден.
Как да успеете да спомогнете за това детето да бъде по-самостоятелно? Това е важен въпрос, особено пък за онези родители, които прекалено много защитават и контролират децата си. А това е толкова неправилно. Трябва да спазвате необходимата дистанция от детето си, за да му дадете достатъчно свобода за действие. Помислете каква в действителност е вашата ситуация: