Няма нищо неестествено в това децата вкъщи постоянно да си съперничат. Дори някои специалисти твърдят, че това е необходимо, тъй като така децата се научават и как да реагират в такива ситуации и извън къщи. По този начин детето се научава и как да комуникира с останалите и се социализира по-лесно.
Чрез непрекъснатото съперничество децата искат да се докажат на околните, а и това влияе и на тяхното самочувствие, тоест така стават по-уверени в себе си. Родителите не трябва да се притесняват прекалено от тези взаимоотношения между децата им, тъй като това е напълно нормално. Представете си какво ще стане ако се измъчваме за всяко спречкване между децата си – ще се завъртим в такъв омагьосан кръг, от който няма излизане. Идеята не е да ги оставите на самотек и да правят каквото искат, но трябва да подхождате доста деликатно в тези ситуации и първо внимателно да наблюдавате децата си, преди да предприемете нещо.
Списъкът с причини, поради които децата се карат и дори бият е безкраен: за това какво да гледат по телевизията, за мястото в колата, за оценки в училище, за дрехи и играчки и за още куп неща. Да се научиш да съжителстваш в хармония понякога отнема доста време и при всички случаи първо ще се мине през споровете и караниците. А има и още две причини, които могат да доведат до “ураган” вкъщи:
Желанието на детето да бъде обичано – в този смисъл братчето или сестричето винаги ще бъде приемано като противник. Знаете, че децата имат богата фантазия и много често може да им минат всякакви неща през ума, като, например, че родителите обичат повече другия. Ето защо всяко дете трябва да се почувства наистина сигурно в своето семейство, родителите не трябва да правят сравнения между двете деца вкъщи, тъй като те са две различни индивидуалности, към които трябва да подхождат по съвсем различен начин.
Много често и възрастта има значение – според психолози най-голяма агресия могат да покажат децата между 7 и 12 години, именно защото това е възрастта, когато те се приучват към екипните игри и търсят приятели. Игрите в екип пораждат съперничество и конфликти между децата и това е нещо естествено. Даже точно заради това разправиите между деца на една и съща възраст са много по-често срещани.
Какво е присъщо за децата между 7 и 12-годишна възраст:
Понякога може да стане такъв хаос вкъщи, че родителите да се чудят как да оправят нещата, така че да не вземат страна и да не засегнат никой. Обаче е важно те да разберат, че това съперничество е нещо съвсем естествено и не трябва да се тревожат излишно. Общо взето родителите са тези, които трябва да създадат благоприятна семейна обстановка, в която децата да могат да съжителстват в хармония. Но знаете, че никога нещата на се перфектни и конфликтите винаги ще си ги има. Вие като родители можете да дадете добър пример на децата като и вие съжителствате без вечно съперничество и спорове, все пак нали знаете, че децата в голяма степен купират родителите. Поощрявайте децата винаги, когато си играят без да се карат, така по-лесно ще възприемат правилния модел на съжителство.