Не е лошо мъниците да са на „ти’ с информационните технологии още през ранните си години. Компютрите могат да бъдат едно полезно забавление, което да стимулира развитието на някои умения, свързани със съсредоточаването на вниманието, възможностите на паметта и координацията. Стига да се използва правилно, компютърът може да бъде много полезен за интелектуалното развитие на детето. Трябва обаче да помислим кога и как точно да запознаем нашия малчуган с компютъра.
Не трябва само да забравяме, че нито една машина не може да замести основните дейности, необходими за правилното развитие на едно дете, като спортуването в парка, тичането, игрите и общуването с други деца, нито пък може да замени заниманията с родителите, разказите и приказките, които те ще му прочетат.
На каква възраст можем да запознаем детето с компютъра?
Не може с точност да се каже коя е най-подходящата възраст, на която детето може да започне да използва компютъра, както не може да се каже и в кой месец точно ще проходи детето. Всичко зависи от индивидуалното развитие на всяко дете и най-вече от нашия „родителски стил”. Естествено, че преди двегодишна възраст децата изобщо нямат необходимите координатни умения, за да боравят с компютъра. На около 3-4-годишна възраст детето може да играе по-опростени игри, предназначени за неговата възраст.
Мъниците започват да се учат гледайки, затова, ако вие също използвате компютъра, то и детето ви ще се научи по-лесно. Много скоро ще поискат да опитат сами това, което вие правите. След като навършат три години могат да използват специален софтуер, адаптиран за тази възраст, естествено пак под надзора на родител. Има много ресурси в Интернет и дискове с игри, подходящи за тази възраст.
Трябва да вземете превантивни мерки, за да може детето да използва компютъра по сигурен начин:
Някои родители смятат, че употребата на компютъра не само може да се окаже вредна за детето, но и, че е напълно ненужна. Истината е, обаче, че внимателно контролираната от родителите употреба на компютъра може да е полезна за малчугана, тъй като подпомага интелектуалното му развитие и умението му за концентрация. В този смисъл, образователните компютърни игри, предназначени за съответната възраст, се превръщат в един идеален метод за обучение на детето, но и за негово забавление, разбира се.
Компютърните игри могат да бъдат един перфектен стимул за детето да получи по забавен начин важни за него знания и ценности.
Какви са предимствата на компютърните игри за деца:
Ограничете времето, прекарано пред компютъра
Проблеми с говора и зрението, риск от застоял начин на живот и лоши хранителни навици са само някои от последствията от прекомерното стоене пред монитора. Затова времето, прекарано пред компютъра, трябва да се ограничи. Според специалисти времето, прекарано пред компютъра или пред телевизора, не трябва да е повече от час и половина на ден.
За да избегнат тези проблеми, родителите трябва да въведат децата си в света на компютрите и Интернет постепенно и със засилено внимание. Помнете, че е по-добре вие вкъщи да се погрижите да научите детето да си служи с компютъра, отколкото то да получи своите първи знания в интернет клуба!