Намирането на приятели не е чак толкова лесно, особено имайки се предвид големите различия между хората. Това зависи много и от стимулът, който един човек получава от семейството си, от обкръжението си, още докато е дете. Първият приятел на едно бебе, почти никога не е друго бебе.
На тримесечна възраст, когато бебето започва да открива, че светът не се състои само от ръцете на мама, то ще започне да търси друга алтернатива за общуване. Най-вероятно първите приятели на вашето дете са били куклите или някаква друга играчка. Тогава то е искало да бъде винаги заедно със своя приятел, да го гушка, да го хвърля, да играе с него. Но времето минава и бебчо започва да усеща нуждата да общува не само с мама, татко, баба, дядо и братчето. То ще бъде очаровано, когато се намира в компанията на негови връстници. Това обикновено се случва на около шест месеца, когато и социалните му контакти започнат да се увеличават.
Първите няколко години на детето имат фундаментално значение за неговата социализация, това е времето, когато то се учи да бъде приятел и да печели приятели.
Приятелствата учат, възпитават и карат детето вътрешно да израсне. за да може детето да се научи да бъде приятел и да има приятели, трябва да се намесят и родителите. Основите на това се поставят ’къщи, с правилата за съжителство между членовете на семейството, където няма място за дискриминация, агресия, различия или егоизъм. Нашето отношение с хората и към детето ще бъде винаги примерът, който малчуганът ще следва във своите лични връзки.