Родителите доста често се притесняват, когато детето им лъже, но това може и да не е кой знае колко сериозен проблем. На малките деца, например, много им харесва да разказват и да си измислят разни неща. Доста често те бъркат малко реалността с фантазията. Докато едно по-голямо дете може да лъже по редица други причини, например, за да не прави нещо, което не му харесва или пък за да се освободи от отговорността за действията си.
При всички случаи честността е нещо, на което детето първо трябва да се научи вкъщи. Родителите са тези, които трябва да изградят ценностната система на детето си. Да, доста често и ние възрастните прибягваме до т.нар. “благородна” лъжа, за да не нараним някой близък човек. Обаче, тук е важно да поясните на детето си, че винаги трябва да търси и да казва нещо положително и именно в този смисъл, една “благородна” лъжа: Благодаря, много ми харесва!, - в случай, че му подарят нещо ужасно, което то изобщо не харесва, би се отразила положително на всички.
Родителите трябва да реагират спокойно, когато усетят, че детето се опитва да лъже. Много е важен контакта с него, добрата комуникация, която ще осъществите вие родителите с него. Трябва да поговорите с детето, да му обясните колко важни са истината, честността и доверието. Някои подрастващи лъжат за да защитят личното си пространство или за да се чувстват психологически отделени и независими от своите родители.
Някои деца, които вече знаят разликата между истината и лъжата, пак измислят истории, които изглеждат достоверни. Тези деца с такъв ентусиазъм разказват своите измислени истории, че се радват на голямо внимание от страна на околните. Други деца, например, които по принцип са отговорни, също могат да попаднат в капана на честите лъжи. Обикновено го правят, защото вярват, че да лъжат е най-добрия начин да задоволят високите изисквания на родителите, учителите или приятелите си. Тези деца обикновено не се опитват да се правят на лоши или невъзпитани, но честите лъжи накрая се превръщат в лош навик.
А вече при подрастващите, доста често се среща да лъжат за да скрият някакви сериозни проблеми. Например, един подрастващ със сериозен проблем, свързан с наркотици или алкохол, ще лъже постоянно за да скрие къде е бил, с кого е бил, какво е правил и за какво е похарчил всичките си пари.
Ако детето ви е малко, много е вероятно лъжите му да са част от игрите, само като проява на по-развинтена фантазия. Това ще отшуми след време. Но идва моментът, в който детето растейки ще лъже и по други причини, като например:
Общо взето нашите деца използват лъжата като защитно оръжие, а така на нас могат да ни послужат да открием възможни проблеми, които те не могат да разрешат сами.
Родителите са най-важния модел за своите деца. Ето защо в момента, в който забележите, че детето ви лъже, трябва веднага да седнете и сериозно да си поговорите с него:
Най-важното, което детето трябва да разбере е, че е по-добре да каже истината, отколкото да ви излъже, защото така ще имате по-голямо доверие в него и ще му давате повече свобода и самостоятелност. Просто, колкото и да сте ангажирани, отделете необходимото внимание на вашето дете, за да не се усложнят нещата. Обмислете внимателно как ще протече разговора ви с него и дори и да ви изкара извън кожата както се казва, в никакъв случай не си позволявайте да избухвате в крясъци, тъй като така само ще покажете слабост пред него. Едно нещо е сигурно – добрата комуникация и спокойния тон трябва да са водещи при разговори от този род.