Семейството е най-важната социална единица в нашето общество. Нещо повече начинът, по който двойката изгражда своите отношения и възпитава поколението си, кореспондира с моделите на поведение, върху които са базирани всички порядки.
Начинът, по който едно дете вижда света през призмата на родителите си, дава изключително голям отзвук върху цялостното му по-нататъшно развитие. Това означава, че днешните родители очертават визията на бъдещето поколение. В този брой решихме да обърнем внимание и на татковците. Тяхната роля във възпитанието и отглеждането на децата е много пренебрегвана, а това не е правилно. За изграждането на една хармонична, самостоятелна и пълноценна личност, много важни са моделите, които детето вижда в семейството си. От начина, по който се развиват отношенията на майката и таткото, зависи как ще се променят и оформят представите на детето. Фактът, че единствено мъжът и жената (майката и бащата) могат да създадат дете, е достатъчно показателен за това, че именно те двамата са отговорни и необходими и за отглеждането му.
Много бащи смятат, че грижата за децата и дома са женски работи и че някак си не е „мъжко” да „дундуркаш” бебе, да сменяш пелени или да се грижиш за по-голямото братче или сестричка. Общото мнение на психолозите по този въпрос е, че колкото повече един мъж се дърпа от подобни задължения и занимания, толкова по-несигурен се чувства в мъжката си позиция и с една дума е комплексиран. Именно неговата колебливост във функциите и отговорностите му на мъж са разколебани и той се опитва да ги възстанови чрез пълен отказ от грижи за детето.
Съществува подобно схващане, тъй като през първите няколко месеца жизненоважна за малкия човек е именно майката, с оглед на кърменето. Напротив, това е ангажимент (при това много сериозен и голям), който трябва да се разпредели между двамата съпрузи, защото е непосилен само за единия. Неслучайно природата ни е създала така, че сами да не можем да създадем нов живот. Аналогично стои въпросът и с отглеждането – ако само майката можеше да се справи с тази отговорност, то тогава защо еволюцията не е елиминирала напълно ролята на таткото.
В представите на много татковци животът след появата на децата не се променя особено. Всичко си върви по старому и дори по-добре, тъй като ще има едно малко същество, което ще носи радост, а съпругата (поне през първите няколко месеца) ще си е приоритетно вкъщи. Изобщо картинката в главите на бъдещите татковци е семейна идилия от патриархален тип. Истината, както всички знаем, не е такава. След появата на малкия човек положението е коренно различно. Не само, че отговорностите са повече и насищат плътно ежедневието, но и идеята за бащинството изведнъж „натежава” на раменете на безгрижния мъж. В този момент се случва т.нар „осъзнаване” на истинските параметри на това да имаш дете, което изцяло зависи от теб. И изведнъж от готиния бъдещ татко с чувство за хумор, на когото всички много се радват, остава само начумерена и вечно уморена сянка, която задължително трябва да се наспива вечер. Като „бонус” към това същият този симпатяга става сприхав, изнервен и взривоопасен.
Супер грижовните бащи, познати от филмите, които едва ли не завиждат на майката, че е по-необходима за бебето (кърмаче) от тях и дори с нетърпение чакат малкото да започне да се храни самостоятелно, за да могат и те да са „жизненоважни”. Този образ е нелеп и неубедителен. Такъв баща би бил комичен, Да не говорим, че ако става въпрос за чак такова желание за опека над детето, то вероятно причината е сериозен проблем в съзнанието на мъжа, свързан с представата му за самия себе си.