Деца – прекалено много подаръци за Коледа и Нова година? Негативните ефекти от това са много.
Всеки път по-големи, по-скъпи и по-многобройни. Всяка година пренатоварваме децата си с подаръци, надявайки се така да компенсираме малкото време, което динамичното ежедневие ни позволява да им отделяме. Това е една практика, която може да се превърне в досадна тежест за онези деца, които не знаят що е то фрустрация. И всички ние имаме този навик да пренасищаме децата си с подаръци, „открадвайки” им дори умението да мечтаят и да желаят много неща.
И веднага ще си зададем логичния въпрос „защо това време на годината така ни замайва и харчим толкова безразборно”. Е няма как да не сте забелязали, че още през септември телевизията и другите медии са засипани с реклами на продукти за деца, които се борят да победят желанията на децата с посланието „не стой настрана, това трябва да го имаш, трябва да го получиш на всяка цена” – ама трябва ли му на детето и ще му бъде ли интересно е съвсем друг въпрос. И така, не само малчуганите се влияят, но и ние, родителите, защото смятаме, че щом е толкова масово едно нещо, то значи това е любимо на децата в момента и няма да сбъркаме – ама, от модерно, до интересно точно за нашето дете в частност са две различни неща. И посланието за модерното заедно с желанието на родителите да компенсират недостатъчното време, което отделят на децата си, води до необмислени покупки на ненужни и нежелани вещи, които детето не поглежда, тъй като най-вероятно те абсолютно се разминават с неговите действителни интереси и желания. Даже според психолози затрупването на детето с подаръци за празниците е един своеобразен начин да „изчистим съвестта си” – не сме постоянно с малчугана, не му обръщаме достатъчно внимание, не можем да му откажем нищо, затова ще му купим всичко, което поиска, за да е доволен. Може би е рядкост, но според специалистите, някои родители подаряват много и луксозни подаръци на децата си, за да покажат колко са високи възможностите им, тоест – подаряват просто за престиж, за да се покажат пред останалите. А това става повече от жестоко и немислимо, когато родителите започнат „да се състезават” с близки, приятели, колеги и т.н.
Според някои специалисти прекаляването с подаръците уврежда личностното израстване и узряване на детето. Пред такова пренасищане, всъщност всичко минава покрай детето, но не оставя умения и знания у детето, да не говорим, че се заражда едно желание да се състезава с приятелчетата си и да сравнява всяка година с миналата – тоест детето остава с грешната представа, че е важен броят на подаръците и съответно всяка година те трябва да са повече от миналата. Купувайки на детето всичко, което поиска и на всяка цена, тоест презадоволяването му и с неща, които не е искало и не му трябват, ние всъщност изграждаме един бъдещ „недоволен” възрастен.
Да не забравяме, че отсъствието на даден подарък от списъка му с желанията не травмира детето, нито пък води до какъвто и да е психологичен проблем, докато имайки всичко и на всяка цена само увеличава незрялостта на детето, превръща го в ненаситен и вечно недоволен тиранин. Колкото повече има едно дете, толкова по-малко го цени, блокира се неговото умение да се забавлява, а в някои случаи, детето започва да цени броя на играчките, които получава, а не техните качества.
Подаръкът за Коледа е такъв по предназначение и не зависи от нищо. А и е повече от погрешно да "подкупваме" детето с подаръци и какво - ако не му дадем подарък, няма да се държи добре и няма има добри оценки ли? Но Коледа и Нова година са празници, на които по традиция се подаряват подаръци, едно магично време от годината, когато ставаме по-добри и правим подаръци с удоволствие и безвъзмездно, без непременно някой да ги е заслужил, без задължително да чакаме на нас да ни подарят и тогава ние просто да върнем жеста. Ние, родителите, трябва да покажем на детето, че го обичаме и уважаваме такова, каквото е, с всичките му недостатъци, и затова заслужава подарък, както всяка Коледа и Нова година.
Така че повече играчки не са необходими, необходимо е повече внимание от наша страна, повече доказателства за обичта ни, повече положителни емоции за детето. И само когато тази магия на празниците отмине можем да се влияем от поведението на детето, за да решим дали да купим подарък и дали да задоволим желанията на детето.
Детето ще се превърне в една капризна личност, ако продължаваме да го засипваме с подаръци или ако го оставим да си мисли, че заслужава всичко това заради „доброто” си поведение. Нека оставим място и на това малко да помечтае за нещо, на силното му желание да притежава нещо, защото го харесва и защото покрива интересите му. Коледните и новогодишните празници са един много подходящ момент да покажем на детето, че трябва да споделя нещата си с останалите и че играчки, които преди време са го направили щастливо и които сега вече не са му интересни, може да даде на някое друго дете, което ще им се зарадва повече. Оставете малчугана да помечтае, да си прави планове за бъдещето, а не задоволявайте на секундата неговите желания и не отстъпвайте пред фрустрациите му, само и само да не го карате да се ядосва.
Защото тези подаръци не отговарят на реалните желания на детето, не отговарят на очакванията, на плановете, които си е правило. Това се случва, когато малчуганите са се повлияли от телевизията, повлияли са се от многото неща, които са видели и накрая се е оказало, че това, което са получили всъщност не отговаря на техните изисквания и не им е необходимо. Има вариант също и играчките да са прекалено сложни за възрастта му. Съществува склонност да се купува на детето играчка предназначена за по-големи, с цел да се стимулира неговата интелигентност, но това не е така, играчката трябва да се избере точно за възрастта, на която е мъникът, за да може той да я манипулира по най-ефективния начин и да успее да извлече всички знания и послания, които тя носи.
Друга причина, поради която малчуганът може да изгуби толкова бързо интерес, е наличието на прекалено много играчки наведнъж. За да се избегнат такива ситуации, в които нито вие, нито детето ще е доволно, е хубаво да обсъдите много добре неговия списък с подаръци. Помолете го да помисли добре, какво е онова, което желае най-много, за кое си мечтае. Ние като родители трябва най-добре да знаем от какво се интересува нашето дете, какво харесва и какво не, по какво се увлича и т.н.
Вариантът изненада също не е лош, стига да сте напълно наясно с интересите, вкуса и желанията на малчугана. За да успеете да улучите подаръка, е важно да помислите за интересите на детето, а не за своите.
Подаръкът не трябва да е само играчка, подаръкът трябва да е самата игра. Защото играта е главната движеща сила за физическата и умствената активност на децата и един от основните елементи за социализацията им.
Изборът на играчка е нещо отговорно, което не може да се прави произволно, той е пряко свързан с нормалното развитие на детето.
Изберете максимум до три играчки от списъка, а не десет.
Важността на играта за детето е доказана от хиляди изследвания. Играчките и игрите стимулират вътрешните и външните емоции на детето, неговите чувства, креативността и въображението му. Чрез игрите се развива и абстрактното мислене на детето, затова и символните игри се използват като средство за оценяване на нивото на зрялост на малчугана. И накрая, не на последно място, играта предполага щастливи и забавни моменти за детето, което афектира директно върху неговото самочувствие.