Изобщо не е лека задача за нас, родителите, да изберем най-подходящия подарък за нашето дете. Какъвто и да е поводът, нашият сладур си иска своето и си има своите изисквания и горко ни, ако не ги покрием. По специализираните магазини изборът е огромен, така че откъм предложения не можем да се оплачем. трудното е да съумеем да изберем онзи подарък, който, освен че ще бъде полезен за развитието на детето, ще го направи доволно и щастливо.
Казват, че революцията в света на играчките е започнала през 60-те години на миналия век. До тогава нямало никакво разнообразие – за момченцата имало колички, пистолети и самолетчета, а за момиченцата – порцеланови кукли. И тогава решението на родителите какво точно да купят не е било особено трудно, имайки предвид оскъдния избор. повечето играчки били от дърво и с много висока цена, но когато навлязла пластмасата, количеството на произвежданите играчки се увеличило и цените им паднали. Появяват се много нови неща, цветовете на играчките стават по-блестящи, красивата кукла Барби измества чупливите порцеланови кукли и така модернизацията на светът на играчките се развива и до днес, когато можем да си купим т. нар. „бейби борн” – кукла, която прилича на истинско бебе, плаче, храни се с истинско мляко и наистина прави „пиш”. И пред този безкраен избор е нормално децата да са променили своите критерии и да са увеличили списъка с нещата, които искат да притежават.
Освен, че трябва да следим за качеството и за това дали покрива всички изисквания, изборът на играчка зависи главно от това за кого е предназначена тя. Тоест индивидуалните характеристики, предпочитанията и личността на детето са главното, от което трябва да се водим, когато избираме подаръка.
Доброто познаване на притесненията, вкусът и възможностите на детето ще бъде вашата изходна точка, когато тръгнете да избирате подарък за него. Това ще ни помогне да не се подлъжем да вземем нещо, която всъщност ни харесва на самите нас, а не на детето. Това е все едно някой татко да купи огромна кола с дистанционно на дъщеричката си или някоя мама да реши, че нейното невръстно момченце ще обърне внимание на розовата кола на Барби.
При избора на подарък е от съществено значение възрастта на детето. Също толкова неприятно и безполезно е да му купите нещо, което ще му се стори "бебешко", колкото и ако му вземете нещо, за което още не е достатъчно зряло. Все пак не случайно на опаковката на всяка играчка с доказано качество е упоменато за каква възраст е предназначена тя.
Не е задължително всичко, което се подарява да съдържа важен житейски урок за детето, обаче полезната играчка е тази, която подканва детето да играе, стимулира любопитството и въображението му. Една играчка, която „не прави” нищо и служи само за гледане, не би била подходяща за растящото дете. Играчката трябва да стимулира сетивата, да развива моториката, езика, координацията.
Колкото и нови герои и игри да се появяват на пазара, традиционните игри си остават най-желаните и не губят своето значение. Например, когато се появи нов анимационен герой, веднага се прави кукла по негово подобие и действително децата се захласват лесно по тези герои, а продажбите на фигурките им са големи. но всичко това е временно, докато премине "захласването" и после отново количките, влакчетата, колелата и куклите са на преден план и винаги са били най-търсените.
Дори е проведено проучване по темата, при което били подготвени две помещения – в първото поставили фигурки на известни телевизионни герои, а в другата – кубчета, пъзели, колички, кукли и детски книжки. Подбрали група деца, които в първия момент избрали да влязат в първата стая с играчки по последна мода, но след известно време някои се отегчили и влезли в другата стая - тази с традиционните играчки. Така след няколко дни, с пристигането си повечето деца влизали направо във втората стая о ставали дълго там, докато накрая, след една седмица, те били загубили интерес към модерните играчки (вече имало нови телевизионни герои и тези вече били стари) и всички прекарвали времето си във втората стая.
Друго изследване пък доказва, че прекалено многото на брой играчки не влияе добре на децата, защото губят умението си да играят. Да умее да играе и да се забавлява наистина предполага детето да се концентрира в онова, което прави, а с прекалено много играчки е невъзможно детето да се концентрира в едно нещо.
Една добра играчка, освен че служи за забавление на детето, учи, развива умения като моторика, координация и стимулира въображението и креативността на детето. Така че, освен че трябва да не претрупваме детето с играчки, трябва и да се погрижим те да са разнообразни и да стимулират различни умения у детето.
След съвсем малко време за наблюдение на малчугана, веднага ще разберете от какво има нужда. За целта можете да прегледате и играчките, които вече има.
! Играчките на детето трябва да си имат точно определено място и да са подредени добре, така че всеки път, когато детето извади някоя играчка, тя да бъде в същия вид, както когато е била купена и детето да се забавлява с нея както и първият път. Когато на детето се изсипе цял кош с играчки, детето само ще ги разхвърля из стаята, без да съсредоточи вниманието си върху която и да е от тях и съответно ще се отегчи.
Да успееш да направиш така, че през първите няколко години от живота си детето да се наслади и да извлече полезното от всяка играчка, не е много лесно. Всъщност както разбрахме пълноценността на играчките не идва от тяхното количество, а от разнообразието, което предложите на детето, тоест всяка играчка да стимулира различни умения у детето.