След като навърши 3 години, детето навлиза в един етап, в който трябва да се научи на известна самостоятелност и започва вече да изпитва желание да се справя само с всичко. Естествено, родителите са тези, които най-добре знаят какви възможности има тяхното дете и най-добре ще преценят до къде да се простира неговата свобода и автономност. Детската градина, училището и приятелите вече ще са най-важната съставна част от ежедневието му.
А игрите и ежедневието на детето вървят ръка за ръка и това как протичат те е много важно за неговото физическо и интелектуално развитие. Няма нищо по-желано от играчките и забавленията за едно дете, чрез тях то расте и се развива, чрез тях опознава света около себе си.
Затова реших да направя списък на някои от най-важните умения, които трябва да придобие детето във възрастта между 3 и 6 години и как да стане това чрез игрите и играчките.
на тази възраст детето умее да асимилира доста информация за неща, които представляват интерес за него. Играчките, като един силно мотивиращ елемент, могат да улеснят много детето в научаването на нови и интересни за него неща и то без да са нужни големи усилия от негова страна. Много игри представляват своеобразно упражнение за паметта: настолни игри, конструктори, игри с разкази, танци и песни и т.н.
предложете на детето: колело, игри с топка, игри, свързани с тичане, скачане, танци, спазване на равновесие, патешко ходене и т.н.
процесът на различаване на ляво и дясно е доста труден за асимилиране от децата и доста са играчките, които могат да им помогнат. На 5-годишна възраст детето вече е готово да разбере тази концепция. За това са подходящи различните детски конструктори, игри с поставяне и напасване на различни елементи, както и различните колички и други играчки, които се движат с дистанционно.
както разбирането и възприемането, така устното и писменото изразяване на детето. Предложете различни настолни игри със символи и думи: “бесеница”, скрабъл. Те обогатяват речника на детето и неговите умения да борави правилно с езика.
игрите с пластилин и други материали за моделиране са много интересни за децата и стимулират тяхното въображение и фината моторика.
след като навърши 3 години, детето трябва да премине от един период на известен егоцентризъм, в друг, в който общуването с околните и разбирането на света, който го заобикаля, е много важно за неговото развитие като личност. Трябва да обясните на детето, че то не е център на вселената и всичко не се върти около него, че трябва да уважава мнението и на останалите и да се опитва да е толерантно и да се поставя на мястото и на другите. Различните игри, при които се имитират хора и се разиграват роли могат да бъдат от помощ в случая.
на възрастта между 3 и 6 години не можем да очакваме периоди по-дълги от 15 минути, в които вниманието на детето да е заето само от едно нещо. Но това не винаги е в следствие на неумението на детето да се концентрира, а по-скоро от това, че има много интереси и иска да знае все повече и повече. Така или иначе има важни неща, на които трябва да се отделят повече от 15 минути, което значи, че трябва да помогнете на детето си да успява да се концентрира върху това, което прави, за да може да го асимилира ефективно. В случая са подходящи игри, при които трябва да се спазва определен срок от време, имат определени правила, които трябва да се спазват и трябва играчите да бъдат концентрирани.
измислянето на истории, ситуации и герои, е от решаващо значение за този период. Много типове игри стимулират въображението на детето: игри, в които трябва да се имитират хора, различни фантастични игри и герои, детските конструктори, различни играчки за сглобяване, разказването на приказки и разкази и т.н.
детето вече познава частите на тялото, но е важно да свързва тези познания със собственото си тяло: има нос, за да може да усеща миризмите, крака за да ходи и т.н. Могат да са от полза различните игри с кукли или пък настолни игри на тема частите на тялото.
отпред/отзад, сега/после и т.н.
Почти при всички типове игри децата могат да научават нови подобни концепции: конструктори, настолни игри, игри с топка и т.н.
за да помогнем на детето да прецизира движенията на ръцете и пръстите си, можем да му предложим игри, при които се изрязва, сгъва, оцветява.
много подходящи в случая са разказите, различните дъски, на които се пише, игри с букви или картинки за отгатване и асоциации и всички други играчки, които по някакъв начин приближават детето към света на езика по своеобразния си забавен начин.
много е важно детето да се научи да отговаря за прибирането и пазенето на собствените си неща, а не да го правите вие. То трябва да разбере, че всеки сам се грижи и прибира вещите си. Всички игри, със специални кутии, където се прибират след игра, са подходящи да дадете възможност на детето да ги прибира самичко и да се научи на ред.
има доста игри с числа, които можете да предложите на детето и които са предназначени именно за това то да научи числата и да може да ги ползва, да може да брои, да възприеме елементарни концепции, свързани с количество и т.н.
за да подпомогнем ориентацията на детето във времето, можем да му предложим игри, които ще му помогнат да разбере частите на денонощието (ден, нощ, време за обяд, вечеря, време за тръгване на училище и т.н.), дните на седмицата, също така разликата между преди и сега, рано и късно, сега и после и т.н.
след като навърши 3 години детето вече трябва да може да си играе със свои връстници, а не самичко. Това е много важно, за да се научи да споделя играчките си. Различните екипни игри, например, на топка, в които участват повече деца, научават детето да спазва правилата, да се съобразява с останалите, като по този начин подобрява социалните си връзки и възприема някои правила и граници в поведението си.
изградете у детето здравословни и полезни навици за хигиена, хранене. Определете домашни задължения за детето, за които то трябва да поеме отговорност. Всичко това се прави с цел детето да се научи на самостоятелност и автономност. Миенето на зъбките и ръцете, обличането и събличането, прибирането и подреждането на собствените неща, трябва вече да си е задължение на детето над 3 години, а не ваше.