►портал ЗА бременността, раждането и майчинството

 

Препоръки за хранене по време на бременността

В периода на бременността (и не само) е добре да обръщате внимание както на количеството, така и на качеството на храната, която приемате.

Д-р Силвия Савова
Д-р Силвия Савова

акушер-гинеколог, СБАЛАГ Майчин дом - София, автор на книгата "Чакам бебе"

Вижте всички статии на Д-р Силвия Савова

Препоръки за хранене по време на бременността

формиране култура на хранене

Deteto.info

Това е идеален момент да формирате култура на хранене за себе си и за семейството си. Все пак, ще ставате майка и трябва да давате положителен пример. Забравете за храненето за двама, тъй като рискувате да качите много излишни килограми, това освен всичко друго е и нездравословно. За да запазите теглото си в норма и да си осигурите бързо възстановяване след раждането е добре да внимавате с какво се храните. Разбира се, това не означава да броите всяка калория и да се подлагате на ограничения. По време на бремеността, повече от обикновено ще усещате отражението на храната върху организма Ви. В този смисъл е добре да се избягват газираните напитки, тъй като те водят до подуване на стомаха и дискомфорт. Освен това не са особено полезни, обикновено съдържат консерванти, оцветители и добавена захар. Ограничете и приема на много мазни и пържени храни. Те ще Ви карат да усещате тежест, а понякога и стомашни
неразположения. Старайте се да консумирате варени или печени нетлъсти меса. Що се отнася до хранителния Ви режим, хранете се по-често, но с по-малки количества храна. Така ще подобрите храносмилането и няма да усещате тежест. Опитвайте да се храните възможно най-просто – без запръжки, много мазни и тежки ястия, които могат да предизвикат киселини и неудобства. Не претопляйте повече от веднъж храната, защото губи от качествата си – хранителни и вкусови. Бебето получава всички необходими за развитието си вещества от Вас, затова е важно да се храните здравословно и пълноценно. Всеки ден трябва да приемате въглехидрати, плодове и зеленчуци, млечни продукти и белтъци. Важно е да знаете кои са полезните храни и кои крият риск за здравето Ви и за това на плода.

Въглехидрати

Deteto.info

Известни са прости и сложни въглехидрати. Полезни са сложните, които са в състава на пълнозърнестия хляб, пастата, спагетите, овесените ядки, кафявия ориз, картофите. Храните богати на фибри са добри за храносмилането и предотвратяват появата на запек – често срещан проблем през бремеността. Организмът се чувства за по-дълго време сит и тези храни дават повече енергия. Освен това са
богати на витамин B. Много от пълнозърнестите закуски са обагатени с минерали и витамини, включително и с фолиева киселина.
Рафинираната захар, белият хляб и белият ориз съдържат по-малко фибри и протеини, както и витамини В и Е и есенциални мастни киселини.

Плодове и зеленчуци

Плодове и зеленчуци

Deteto.info

Пресните плодове и зеленчуци трябва да са основна част от Вашата диета, защото те съдържат фибри, важни минерали и витамини. Избягвайте да ги варите, тъй като при термичната обработка се разрушават витамините. Замразените и консервирани плодове и зеленчуци също не са за предпочитане. Веднъж размразени, не ги замразявайте повторно. Измивайте ги щателно под течаща вода преди хранене. Разнообразявайте менюто си всеки ден. Добре е да консумирате сезонни плодове и зеленчуци, тъй като тяхното качество е по-високо и възможността да са изкуствено стимулирани е помалка. Когато ядете зеленчуци е хубаво да отстранявате най-нитратните части – обелките и опашката на краставицата, кочана на зелето, тапите на доматите. Освен това избирайте среден размер плодове и зеленчуци, необичайно големите, обикновено са резултат от използване на азотни торове. Ако имате възможност купувайте органични (еко) продукти – без пестициди, или други химикали, които са опасни за Вашето бебе. При консумацията на плодове и зеленчуци няма почти никакви ограничения, но все пак е добре да не наблягате на зелените салати и зелето, тъй като те водят до издуване на стомаха и вероятно ще Ви причинят леко неразположение.

Млечни продукти

Deteto.info

Прясно, кисело мляко, сирене – най-добрите източници на калций, който е един от най-важните минерали. Той помага за изграждане на зъбите и костите на Вашето бебе. Освен това приемът на храни, богати на калций защитава и Вашите кости. Една чаша (225 мл) прясно краве мляко Ви дава 1/3 от дневната доза калций. Млечните продукти са богати на витамин В и протеини. Ако считате, че наддавате много бързо на тегло, изберете нискомаслено мляко. Можете да се ориентирате и по знака БДС (Български държавен стандарт) за да сте сигурни, че важните бактерии Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus са налични. Друга инфекциозна болест, която може да се развие, ако се приема сурово, недопечено месо или неизмите зеленчуци е токсоплазмозата – паразитна болест, причинена от Toxoplazma gоndii. Плодът е в риск, когато инфекцията е първична. По време на бременността заразяването става трансплацентарно. Гответе месото – добре сварено, така се убиват паразитите! Докато приготвяте суровото месо, избягвайте да пипате устните и очите си. Измивайте добре зеленчуците под течаща вода, непосредствено преди консумация. Носете ръкавици, когато обработвате почва в градината или изхвърляте боклука с котешки изпражнения. Дезинфекцирайте кутията с изпражнения на Вашия любимец. По този начин ще ограничите възможностите от евентуално заразяване.

Протеини

Deteto.info

Необходимо е да приемате протеини, които изграждат клетките на Вашето бебе, тъканите и органите му. Богати на протеини са месото (свинско, телешко, птиче), рибата, яйцата, сиренето, а също грах, боб, зелен фасул, леща, ядки. Тези храни са богати на витамини и минерали и есенциални аминокиселини. Ако сте вегетарианка – приемайте соя.

Течности

Течности

Deteto.info

Пийте по 8 чаши вода дневно, тя е необходима за увеличаването на кръвния обем. Освен вода можете да пиете неподсладени плодови сокове – различни фрешове, сокове от моркови, целина, цвекло, соево мляко, айрян, плодово мляко. Избягвайте газираните напитки и готовите сокове – те съдържат добавена захар, а много често и консерванти и оцветители. Освен това при косервирането на плодовете и зеленчуците се губят от качествата им. Допустимо е консумирането на една чаша кафе дневно. А при приемането на чайове се стремете да редувате билкови с плодови и по-добре ги подслаждайте с мед, а не със захар. Медът е много полезен за организма на майката и стимулира развитието на мозъка на плода. Освен това не води до качване на излишни килограми и можете да го консумирате, без да се притеснявате. Ограничете приема на кафе, черен чай, алкохол. Могат да увредят плода. Прекомерната употреба на черен чай може да повлияе на неврологичното развитие на плода, заради високото съдържание на танин и кофеин.

Грижи за зъбите

Deteto.info

Важно е да се грижите за зъбите и венците. Под въздействие на хормоните на бременността венците Ви могат да кървят. Използвайте мека четка, както и специални пасти за зъби против парадонтит. Дъвчете дъвки без захар, които не позволяват оформяне на плаки.
По време на бременността да се избягват пломби с амалгама. Консултирайте се с Вашия стоматолог и непременно му съобщете за бременността си, тъй като има стоматологични процедури, които крият риск, когато се правят по време на 9-те месеца.


Внимание!
Да не се приемат млечни продукти, които не са преминали термична обработка, в това число френски сирена - меки, сладолед, тъй като може да се заразите с Listeria monocytogenes. Инфекцията е асимптомна или може да се манифестира като лека настинка, грип, температура. Плодът се заразява по кръвен път и може да настъпи спонтанен аборт, преждевременно раждане, мултиорганно увреждане на плода (мозъчен кръвоизлив, пневмония, хепатит). Затова пийте пастьоризирано мляко, яжте зрели сирена и термично обработени меса.


           
Deteto.info
 
Такт ООД
София 1434,
кв. Симеоново,
ул. Симеоновска 19

Последвайте ни