Организмът на бременната жена се подчинява на един по-различен метаболизъм. При някои бременни жени има тенденция да се натрупват мазнини и захари, които при една жена, която не е бременна биха се разградили нормално, но ще се запитате защо е така. Защото регулирането на захарта е различно. При бременната жена, съдържанието на захар се увеличава много бързо, а организмът й реагира с произвеждането на повече инсулин. Но не трябва да се забравя фактът, че това запасяване в организма става, за да се подсигурят резерви за периода на кърменето.
Забравете за общоприетите постулати за това колко килограма е нормално да се качат и колко не. Според доста съвременни диетолози няма едно идеално качване на килограми през бременността, тъй като нуждите на всяка жена са различни и следването на определена хранителна диета трябва да става само след като се консултирате със специалист, който да определи тази, която ще е най-подходяща за вас. Най-важното е да не се стресирате с всички тези препоръки колко килограма трябва да наддадете.
Според статистиката по-голямата част от жените загубват всички килограми натрупани през бременността, като не запазват повече от 1-2 килограма от тях. Само 15% от жените запазват едно наднормено тегло от над 5 кг отгоре, една година след раждането. Възможни причини за натрупването на килограми:
Трудно е да се определи времето, което ще е нужно да се възстанови фигурата и да се стопят натрупаните килограми. При всяка жена е строго индивидуално, някои лесно губят килограмите, а други по-трудно и това зависи от организма, който има различни нужди при различните жени. Важното е стремежът към идеалното количество качени килограми да не ви обсеби и да се стресирате излишно.
Според специалисти идеалното тегло, което може да си позволи бременната е да наддаде между 9 и 13 кг, но много слабите жени могат да си позволят и до 18 кг, но само ако това не застрашава по някакъв начин бебето. Други жени, които са по-закръглени пък могат да наддадат малко килограми, но после ще ги свалят по-трудно. Няколко общоприети правила:
Това, че бременната жена трябва да яде за двама си е пълна заблуда. Най-важното е да се установи един балансиран хранителен режим, който да набавя всички необходими хранителни вещества на организма. Има няколко фактора, които могат да са причина за натрупването на килограми:
Трябва да поемате задължително хранителните вещества, които са необходими за правилното развитие на бебето и да избегнете възможните липси.
Ето едно примерно меню:
Закуска
Ако не сте гладна, когато се събудите, можете да разделите закуската си на две по-леки, но задължително трябва да хапнете нещо:
Храните, които трябва да избягвате са прекалено сладките храни, мармалад, кремове, различни сладки десерти, млечни продукти с висока масленост.
Обяд
Към всеки обяд трябва да прибавите пресни зеленчуци.
Това, което трябва да избягвате е да слагате прекалено много подправки, тъй като не действат добре на храносмилателната система.
Вечеря
Избягвайте сладките неща, сладолед, сладки десерти и др.
След като средно бебетата тежат 3,3 кг, то защо се натрупват толкова много килограми. Ами възможен отговор е, че тялото се подготвя за раждането. Килограмите, които се натрупват в началото на бременността служат по-скоро на майката (амниотична течност, плацента и др.). Килограмите, които се наддават в последните месеци вече допринасят за растежа на бебето. Най-често бременната наддава най-много килограми между 17 и 28 седмица. Особено ако сте дребничка, изобщо не е обезпокояващо да наддавате по 2-3 кг на месец.
Според експерти това е нормално и съществуват няколко фактора, които допринасят за появата на нови вкусови предпочитания. По-принцип няма точно научно обяснение за специалните хранителни нужди на бременната жена, но го отдават на хормони.
Както вече казахме тялото на бременната жена има тенденция да се запасява. От страх, обаче, да не напълнеете не можете да се подложите на диета, защото така ще настъпят липси на важни хранителни вещества в организма, които са жизненонеобходими и за правилното развитие на бебето. Така че можете да си определите дни, например, 1 на всеки 15, през който да се поглезите и да си позволите да хапнете нещо много сладко и калорично, все пак нали организмът има нужда от всичко. Въпросът е, обаче, да не ви стане навик, тъй като ще започнете да наддавате много бързо и после няма да можете да проконтролирате нещата, защото вече ще е късно.
Не мислете непрекъснато за това дали ще качите килорами и колко, защото така ще стресирате организма си, а това няма да му се отрази много добре. Страхът от това е доста обсебващ, но със спокойствие и умереност ще се справите.