Забързаното ежедневие, конфликтите, неразположенията, напрежението – всичко това е неизменна част от всеки наш ден. През бременността, обаче, тези ситуации могат да предизвикат стрес у бъдещата мама. Открийте ключа към една спокойна бременност, без напрежение и тревоги.
Когато стресът е прекалено интензивен или продължи по-дълго време, той може да навреди на здравето на бременната и плода. Доказано е, че жените, при които има високи нива на стрес по време на бременността, има по-голяма възможност да родят бебе с ниско тегло и по-голям риск от преждевременно раждане.
Освен това, стресът е причина да се вземат повече медикаменти, да става все по-трудно отказването на цигарите, да сме изнервени непрекъснато, да не се храним правилно и здравословно и т.н., а всичко това не се отразява никак благоприятно на една бременна жена.
Първата крачка към преборването на стреса е да открием какво го предизвиква:
Най-честата причина за появата на стрес е работата. Ако още преди да забременее, жената е била изнервена от работата, то по време на бременността това чувство може да нарасне – състоянието й ще й попречи да продължи със същия ритъм и фактът, че някои неща вече не са по силите й, може да я стресира още повече.
Къщната работа и трудността да се съчетае работата с домашните задължения също могат да предизвикат тревога и изнервеност при бъдещата мама, особено ако вече има едно дете, за което трябва да се грижи и няма кой да й помага.
Самата бременност е извор на стрес заради всичките драстични промени, които носи със себе си. Самата новина, че е бременна, носи напрежение, защото жената е изправена пред отговороността да стане майка. Освен това, през първите месеци на бременността жената се страхува да не изгуби бебето. Да не говорим за хормоналните промени, които предизвикват емоционална нестабилност и това заедно със сутрешното гадене и недоспиването, водят до появата на стрес.
Една криза в отношенията между жената и нейната половинка, загуба на любим човек, преместване да живее на друго място могат да нарушат емоционалното равновесие и спокойствието на бременната жена.
Не забравяйте, че всеки случай е различен. Не всички реагираме еднакво пред един и същи стимул. Начинът на живот, поведението ни, когато сме изправени пред конфликти и напрежението, което изживяваме, са определящи за да се определят точно ситуациите на стрес. Даже според психолозите, когато един човек има високо ниво на тревожност, то това е защото неговата същност е склонна на това и лесно податлива. Ето защо това, което е стресиращо за една жена, може да не е за друга.
Според последните изследвания, наличието на силен стрес през бременността предизвиква повишаване нивото на хормона кортизол, който, когато е в големи количества, афектира върху развитието на плода. Така в бъдеще детето може да има проблеми с поведението, като например да се появи Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (Attention-Deficit Hyperactivity Disorder, съкратено ADHD).
Експетри смятат, че голямото количество на кортизол, дължащо се на стрес, преминава през плацентата, като голяма част от него се задържа в амниотичната течност, която заобикаля плода вътре в матката и именно това е причината за вредата, която нанася стресът върху бебето.
Бебетата, изложени на високи нива на кортизол по време на своето развитие, на година и половина имат по-нисък коефициент на интелигентност от останалите. Тези деца също така са по-склонни и податливи на всякакви тревоги и страхове.