Всеки човек иска да бъде щастлив и за всеки щастието има различни измерения. То не идва само и просто така, всеки го търси и всеки има различно усещане за него. Затова и еднозначно определение за щастието няма, но в основата му винаги стои любовта.
Щастието в семейството е едновременно лесно и трудно постижимо. Лесно е, ако до теб е второто ти Аз, трудно е, ако една част от теб е празна. Съществуват, разбира се, определени стереотипи на благополучни семейства, но в зависимост от обстоятелствата, значението на понятието „щастие“ може да варира. Традиционните представи за семейство предполагат наличие на мама, татко и дете. За повечето хора именно този тип семейство е традиционно и желано. Това е и общоприетият модел за щастливо семейство. Но животът на всеки човек е различен. Понякога можеш и да се разминеш с личното си щастие. Важното е обаче, да не спираш да го търсиш.
Една стара притча гласи, че ако не можеш да си намериш щастие, можеш да си го родиш.
И така, както се срещат семейства, в които по различни причини няма деца, съществуват и такива, в които ролята на двамата родители изпълнява само един от тях. В съвременното общество жените, които отглеждат децата си сами стават все повече. Също така много жени решават да родят дете, без да се свързват с бащата в дълги отношения, а някои от тях дори и не го вписват в акта за раждане на детето. Причините за това явление са много и се коренят дълбоко. Само преди 30 години такъв осъзнат избор на неомъжена жена би бил абсурден. Сега такива случаи са нещо обичайно и отдавна никой не се впечатлява от тях. Съвременните жители на мегаполиса са, разбира се, свободни хора и стоят доста далече от патриархалните представи на миналото. В големите градове, в които животът тече по свои правила, където границите между мъжките и женските социални роли практически са изтрити, много жени решават да родят детето си сами, независимо дали са намерили подходящ партньор или не. А и статусът на майките, отглеждащи децата си сами, в нашето общество, е по-висок в сравнение с този на жените без деца. Какво е добро и какво е лошо в разбиранията на обществото и на отделните хора е нещо относително. Ценностите и мирогледът на хората се менят с течение на времето, те са различни при представителите на различните култури. Но понякога с личния живот нещата са сложни, а да има дете би искала всяка жена. Твърде много мъже не са готови да имат семейство и деца. И ако за тях има много повече време, то за жените съвсем не е така. Жените могат да бъдат чудесни майки, но трябва ли да се отказват от майчинството само защото мъжете не желаят да бъдат чудесни бащи?
Най-често на такава смела постъпка се решават жените, които са обидени, излъгани и като цяло разочаровани от силния пол. Не толкова рядко и бъдещият баща изведнъж е разбрал, че бебето не влиза в плановете му и е напуснал бременната си приятелка или наскоро родилата жена. Има толкова много изоставени бременни жени и майки … Отказвайки се от съпруг, такава жена подсъзнателно се предпазва от последващи отрицателни емоции, предизвикани от поведението на мъжа и/или близките му. Следователно всяка жена, решила да роди дете без силна половинка до себе си, има своите основания и не бива да бъде осъждана.
Много условно може да се определят няколко категории жени, които са в ролята на единствен родител. Всяка от тях има своите трудности и своята „рискова зона“.
Трябва да признаем, че ситуацията, в която попадат самотните майки като правило е сложна. Самотната майка е жена, която въпреки натиска на различни неблагоприятни обстоятелства е направила своя достоен морален избор. Тя е решила да роди детето си, въпреки всичките трудности, с които може да се сблъска, често и въпреки собствените си убеждения и представи за това как трябва да изглежда нейният семеен живот. Тези жени се нуждаят от помощ практически постоянно. Ситуацията на бременност в нашите социални институции като цяло е ориентирана за наличието на двойка. Жената се сблъсква с множество ситуации, в които е предвидено участието и на двамата родители, което влияе неблагоприятно на емоционалното ѝ състояние. В моментите, когато омъжените жени могат да разчитат на съпрузите си, самотните майки са принудени да се справят сами. Истина е, че все още се срещат някакви остатъци от отминалите времена, когато на майките се полагат някакви малки привилегии и помощи, целящи да облекчат живота им, но всеизвестна истина също така е, че на тях не може да се разчита особено. Нерядко възникват проблеми и в работата, свързани с ползването на болнични за гледане на детето. Съвременните работодатели не гледат с „добро око“ на отсъствията от работа и грижата за болно дете си е ангажимент само на майката, което предполага двойно повече време. В такива семейства решението на всички битови и материални проблеми, както и отговорността за детето изцяло лежи на плещите на майката. Поради липсата на помощ, жената често се затваря в себе си и в живота и рядко се намира място за нещо друго, освен за детето и работата. По тази логика, майките трябва много да работят, силно да се уморяват и рядко да се усмихват. Но често животът опровергава тази логика – много от тях успяват доста умело да устроят бита си, да създадат благоприятна психологическа атмосфера за себе си и детето си, като при това успяват да бъдат и успешни личности, и отлични професионалисти. И въпреки това, непълните семейства са по-уязвими в социален и психологически аспект.