Детето, както и възрастните, не винаги има един и същи апетит по всяко време. Понякога, колкото и да обича да си похапва, може да не е в настроение и да не му се яде.
Липсата на апетит може да се дължи на много неща – може детето да е много изморено, може да му се спи и т.н. След като се установи, че не е болно, вече можете да бъдете спокойни и да не се притеснявате, че няма апетит. Децата, колкото и да се инатят и да ни правят напук, знаят много добре кога какво се прави и изпитват глад, въпреки, че казват, че няма да ядат.
Трябва все пак да имате предвид, че малкото дете все още не осъзнава добре своя апетит, не е изградило още определен вкус към някои храни или пък неприязън към други. Доста деликатно трябва да подхождате, защото възрастта между 1 и 3 години е точно тази, в която детето оформя своите вкусови предпочитания и опитва различни храни. Не се карайте на детето по време на хранене, не го карайте да яде нищо насила, единственото нещо, което ще постигневте, е да го накарате да намрази някоя храна завинаги. Детето над 1 годинка вече започва да наддава по-малко на килограми, но това е нормално – няма да е вечно бебе и да наддава по 1 кг на месец. Ето защо теглото му не трябва да ви притеснява, а по-скоро качеството на това, което консумира.
Часът на хранене е момент, подходящ за осъществяването на диалог, за изграждането на ефективна връзка между детето и родителите. Затова да го превръщате в борба е направо немислимо.
На възрастта между 2 и 3 години детето е доста активно и понякога е много трудно да го накараш да стои на едно място. Трябва да въведете навик и режим, особено за часовете за хранене, когато детето трябва да е съсредоточено. Друга грешка е да го оставите на масата повече от половин час, тъй като то вече започва да се разсейва и е безсмислено. Трябва да се знае: сядаме на масата, храним се, говорим си, приключваме и ставаме и тогава започват игрите.
Също имайте предвид, че детето е на такава възраст, че иска да пипне всичко. Ако отначало тръгне да се храни с ръце, не му забранявайте. То иска да знае всичко и да разучи всичко и затова трябва да пипне и храната.
Добрите навици на хранене се изграждат у детето точно във възрастта между 1 и 3 години. Затова с много търпение и такт трябва да му обясните и да ги въведете последователно, а не наведнъж. За да се установят правилни навици на хранене трябва да имате няколко неща предвид:
Добрата нагласа на бебето и детето на масата зависи от обстановката, която родителите създават. Колкото по-рано започнем да изграждаме правилни и здравословни навици на хранене, толкова по-лесно ще свикне малкия човек. Единственото условие е да правите всичко бавно и постепенно, като уважавате желанията у вкуса на малкото ви слънчице.