За спане, за игра, за да може да наблюдава и да разглежда... Бебето има нужда от различна поза за всяка дейност. В следващите редове ще разберете кога и защо трябва да сменяме положението на бебчето...
Едно бебче, което спи по гръб с разперени ръчички и крачета ни кара да изпадаме в умиление, а и да сме спокойни, защото според някои „неспециалисти”, когато бебето спи с протегнати и разперени над главата ръчички, означава, че то е здраво, доволно и спокойно. Но в тази поза има и още нещо по-съществено – тя е препоръчваната от всички педиатри за най-подходящата поза, в която трябва да спи едно бебе. Преди години се е смятало, че е по-добре бебето да се слага да спи по корем, защото така то има по-малко колики, тъй като тази поза спомага за отделянето на газовете и в същото време пък, ако бебето повърне, предпазва да не се задави. Но редица изследвания доказаха, че най-подходящата поза за спане на мъничетата е по-гръб и тя е спасила живота на много бебета. От изследванията става ясно, че позата по корем по време на сън увеличава значително риска от синдром на внезапна бебешка смърт (от английски - Sudden Infant Death Syndrome – SIDS). До скоро не се знаеше нито една от причините за появата на този синдром. Според проучвания всяка година близо 7 на всеки 10 000 бебета умират от този синдром. Откакто обаче е установено, че за настъпването на този синдром спомага позата за спане и официално е прието, че бебетата трябва да спят по гръб, появата на синдрома е намаляла с повече от 50%.
Но за да предотвратим риска докато бебчето спи, освен че трябва да го слагаме по гръб и да стоим покрай него, можем да вземем и следните мерки:
Според специалисти държането на бебето само по гръб, без да се сменя периодично позата му, за по няколко часа, може пък да доведе до специфична деформация на черепа и дори на едната страна на лицето, заради прекаления натиск в една и съща зона на главата, който ще се получи от многото поредни часове, прекарани в една и съща поза. Затова дори позата по гръб докато мъничето спи може да бъде леко променяна, като съответно извъртаме главичката му ту на едната страна, ту на другата. През останалото време, когато бебчето е будно, трябва често да сменяте позата му, по корем, по гръб, на една страна, взимайте го на ръце по-често. Нещо, което е добре да имате предвид – слагайте бебето в поза по корем преди хранене, а не след това, поне през първите няколко месеца, защото в тази поза усилието, което прави бебето, за да вдигне главичката си може да предизвика повръщане.
Най-подходящите моменти да играем и да правим масаж и упражнение на бебчето са след къпане, по време на смяната на пелените и малко след нахранване. В началото е достатъчно да сложите бебето по корем за няколко минутки. ако мъничето протестира, веднага сменете позата му, целта на тези упражнения е то да се чувства добре и да е спокойно.