През първите няколко месеца бебчетата смучат и гризкат всичко, което им се изправи на пътя. А ние си мислим, че им растат зъбки, но се оказва, че всеки път, когато си слагат нещо в устата, те всъщност изследват света, който ги заобикаля.
В този начален етап, усещанията, които има бебето чрез устичката си, му доставят много важна информация. Като поотрасне малко мъничето ще използва играчките, за да си играе с тях, но през първите месеци от живота си, то ще ги използва, за да изследва и да открива нови неща. И не само играчките, но който и да е друг предмет, ще представлява огромен интерес за бебето.
Бебоците започват да смучат пръста си още в корема на мама, след като се родят го заместват със зърната на мама и биберонката, по-късно откриват пръстчетата си, после – дрешката си и така откриват различните материи, форми и усещания.
Докато смучат и гризкат даден предмет, те го опознават и разбират много неща за него. Като поотрасне малко, някои фактори от развитието му вземат участие в този процес: това, че то вече взима самичко предмета, който му е интересен и го слага в устата за “едно по-детайлно изследване”.
Доказано е, че устата е един своеобразен извор на познание за бебето. Слагането първо в устата помага на бебето след това да разпознава формите и визуално. В разнообразни научни изследвания са били давани различни предмети на деца, които те слагали в устата си и резултатът бил, че, когато им били показани снимки, те разпознали предметите, които преди това били слагали в устата си.
В периода между 6 и 9 месеца, това изследване на различните предмети чрез устата вдъхновява бебоците да играят и с гласа си. Така те започват да издават различни звуци, докато играчката или друг предмет е в устата им.
Когато навърши годинка, бебето ще започне да опознава и да изследва предметите по различен начин. То ще предпочита да ги подрежда или да ги размахва насам-натам, вместо да ги слага в устата си. Това означава, че детето вече се учи да използва и останалите си сетива, чрез които да получава новата информация.