Заемете удобна позиция, легнала или седнала, като се стремите да поддържате брадичката на бебето близо до своята.
Главичката на бебето трябва да се поддържа в една линия спрямо тялото му и то трябва да бъде така обърнато към гърдата ви, че да не му се налага да извърта главата си в страни, за да я достигне.
Бебето трябва да е с широко отворена устичка, за да може да покрие цялата ареола на гърдата.
Няма нужда да повдигате гърдата си с пръсти докато кърмите, защото така можете да блокирате млечните канали и да увеличите риска от мастит.
Обърнете внимание на бузките на бебето – ако не са издути и бебето не преглъща, значи само дъвче гърдата. При правилно сукане мускулите на бузките на бебето трябва да се “движат” почти до ушичките му.
Избягвайте парфюмите и дезодорантите със силна миризма, защото кърмачетата се ориентират по естествения мирис на кожата на мама, а силните аромати и есенции го дразнят
Изчакайте бебето първо да остави гърдата ви, за да го преместите след това на другата, а не го дръпвайте вие.
ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ...
Слюнката на бебето съдържа антибиотични вещества и защитава гърдите и зърната на майката от раздразнения и възпаления.
Гърдите и зърната не се мият със сапун, а само с вода.
Нощното кърмене спомага за добрия сън и успокоява, защото в организма на майката се образува повече пролактин – хормон, действащ успокояващо.
Продължителните кърмения не застрашават от разраняване на гърдите. Неправилното сукане е това, което в действителност може да стане причина за появата на рани.
Ако още от първите дни се кърми редовно, млякото още от самото начало ще идва редовно и няма да има нужда от допълнително стимулиране на гърдите.
В повечето случаи само мисълта за бебето ви и храненето му стимулира образуването на кърма. Това се дължи на два хормона – окситоцин и пролактин.