Автор е Мария Атанасова, Ла Лече Лига Лидер Понякога началото на кърменето може да е трудно. Често майките се сблъскват с предизвикателства, с които могат да се справят успешно, стига да имат подходящата информация и подкрепа. Това са пет от най-често срещаните трудности с кърменето.
Препълването на гърдите е една от трудностите, с които се сблъскват майките в самото начало на кърменето. В повечето случаи става въпрос за първоначално препълване, което се получава при „слизане“ на майчиното мляко - най-често между втория и шестия ден след раждането. В гърдите може да се появи усещане за напрегнатост, твърдост, болезненост. Това се дължи главно на прилива на кръв и други течности в гърдите, които ги подготвят за производството на кърма, както и на увеличеното количество на млякото. Най-често след няколко седмици нещата се регулират и усещането за тежест и подуване на гърдите постепенно изчезва.
Ето някои идеи, които могат да помогнат да се избегне или да се намали препълването:
Това, може би, е най-често срещаната трудност при кърменето. Чувствителността на зърната при засукването може да е нормална за първите няколко дни след раждането. Все пак кърменето не трябва да боли и ако тази чувствителност продължава по-дълго от обичайното или пък се появи разраняване на зърното, е важно да се обърне внимание. В повечето случаи основната причина е недоброто засукване и позициониране на бебето. С малки корекции може да се постигне значително подобрение:
Има някои прости, но доста ефективни неща, които може да се направят за заздравяване на разранените зърна:
Понякога бебетата спят повече и дори пропускат хранения, особено първите дни след раждането. Това може се дължи на физиологична жълтеница, да е вследствие на упойки при раждане или по този начин да пестят енергия. Важно е бебето да се храни добре, затова понякога е нужно да се буди от родителите, ако паузите между храненията станат по-големи (броят на кърменията за денонощие е добре да бъде поне 8-10). Все пак кърмене на сънливо бебе може да е голямо предизвикателство. Ето няколко идеи за разбуждане, които често помагат:
В случай че бебето Ви заспива бързо на гърда и не успява да изсуче достатъчно количество кърма, може да опитате, освен посочените по-горе неща, някои от следните:
Това е доста неприятна ситуация, която може да е болезнена и е важно да се вземат бързо мерки, за да не се стигне до усложнения като мастит и абсцес. Запушванията се получават най-често вследствие на препълване, неефективно изсукване на гърдата или пък механично притискане. Важно е да се открие причината, за да се избегне повторно запушване.
Последователността от действия е като при препълването:
В случай че горните действия не дават резултат, на мястото на бучката започне да се появява зачервяване, температурата Ви се повиши и имате признаци като при грип, е важно да се свържете с лекаря си.
Бебето Ви засуква гърдата, суче добре и скоро след това, когато се задейства рефлексът на потичане, започва да се дърпа – пуска гърдата, отново засуква, пак я пуска и плаче. Изглежда нервно на гърдата. Причина за това може да е силна струя, която да дави бебето или пък то да не успява да си поеме достатъчно добре въздух. В такъв случай може да отстраните бебето от гърдата, да изчакате да изтече силната струя или пък да изцедите леко на ръка, докато силният приток на кърма намалее, след което да върнете бебето обратно. По-изправени пози или такива, при които сте полегнала назад, също могат да помогнат в тази ситуация.
Същото поведение може да има и когато, в течение на кърменето, притокът на кърма намалее, а това не се харесва на бебето или пък в самото начало на кърменето, когато няма търпение да суче „на празен ход“, докато дойде мляко. В този случай може да се опитат някои неща:
Трудности може да възникнат във всеки етап на кърменето. Адекватната информация и подкрепа са от изключително голямо значение за справяне със ситуацията. Затова е важно да ги потърсите, когато имате нужда от тях. Ла лече лига Ви предлага опита на милиони майки от цял свят и това може да ви помогне да откриете решение.