Защо моето бебче обича толкова много да бъде голичко? Защо иска да се храни самичко? А защо понякога изглежда все едно вика без причина? Нещата, които харесва мъничето понякога ни изглеждат странни, но всъщност те задоволяват неговите нужди и му помагат да комуникира със света, който го заобикаля. Следващите неща са едни от най-приятните за малкото бебче.
„Когато се събудя, само трябва да се разплача малко и мама веднага ще дотича”.
През първите месеци от живота си, бебетата се научават да се доверяват. Тази сигурност нараства по малко всеки път, когато мама и татко отговорят на нуждите на мъничето. По този начин бебето започва да се доверява на родителите си и знае, че те винаги са там, когато има нужда от тях. С тази дълбока връзка и доверие между детето и родителите му то е готово за по-нататъшното си развитие и ще се чувства по-сигурно в своите открития.
„Върху това мекичко дюшече мога да си се протягам и да се движа колкото си искам.”
За бебчетата е голямо удоволствие да могат да си ритат на спокойствие и да се движат необезпокоявани от неудобни и тесни дрешки или пък тежка завивка. По този начин те тренират своята мускулатура и възприемат все повече тялото си - два основни фактора за по-нататъшното развитие на бебето, тоест за да може да седи стабилно, да лази, да се придвижва, хванато за някаква опора и в последствие да ходи самостоятелно.
„В началото изобщо не исках и да погледна лъжичката дори на картинка, но после открих колко добре си прекарвам плюейки кашичката."
Бебето се научава да яде с лъжица на около шест месеца. Това е една голяма стъпка в неговото развитие. Преди тази възраст несъзнателен рефлекс кара мъничето да избутва с език всяко нещо, което попадне в устичката му, на около шест месеца този рефлекс изчезва и бебето постепенно се научава да поднася лъжичката към устата си и да преглъща храна, различна от млякото. Отначало това е доста трудно за бебето, но след време и много търпение от страна на мама, на мъничето започва да му харесва да папка с лъжичка. Яденето ще се превърне в нещо много забавно за мъничето стига да му позволим да „изследва” храната си с ръце.
„От количката ми за разходка се открива страхотна гледка.”
Бебетата са способни да „подредят” света по категории доста скоро след раждането си. Първите важни разлики, които то започва да прави е да различава хората от останалите неща.
На шест месеца мъничето вече знае кое е човек, кое – животно и кое – предмет. В този момент започва възрастта на виковете от радост, когато например се приближи някое кученце или пък, когато детето види някой познат.
„Винаги, когато се събуждам, мама ме гушка и ме целува.”
Прегръщане, носене, милване, целувки: бебетата опознават тялото си чрез физическия контакт. Освен това милувките и нежностите поставят основата на една връзка с родителите, изпълнена с любов и доверие. Физическият контакт с бебето му дава най-важното послание
„Всеки следобед мама пуска хубава музика и танцуваме заедно.”
Бебетата обичат всекидневните и повтарящи се дейности. Когато например дойде вечер, понеже бебоците още не правят разлика между ден и нощ, е хубаво да правите едно и също нещо всеки ден и да му казвате едно и също – че вече е дошла нощта и трябва да си ляга да спи. Педагозите отдават голямо значение на музиката като възпитателен метод: тя спомага мъничетата да са по-интелигентни, стимулира любознателността и възприятията им.