Както всяко ново нещо, което направи вашето малко бебче, ви носи радост и щастливи могове, така и неговите първи стъпки са един дълго бленуван момент, който носи положителни емоции за вас.
Както всяко ново нещо, което направи вашето малко бебче, ви носи радост и щастливи могове, така и неговите първи стъпки са един дълго бленуван момент, който носи положителни емоции за вас. И така още с раждането на вашето мъниче, вие с голяма радост приветствате всяко негово движение, всеки негов жест. Ето, че дочакахте първата му усмивка, първата му „думичка” или по-скоро сричка, която има огромна сантиментална стойност за вас, първото зъбче, а сега вече е дошъл дългоочакваният миг, в който милата ви рожба ще направи своите първи крачки. Доста родители се притесняват кога точно е моментът детето да проходи и дали не са закъснели вече. Но при всяко дете е различно, като обикновено това става във възрастта между година и година и половина. Самият процес на прохождането не е основан на физическите възможности на детето, а е малко или много психологичен. Има момент, в който вие вече сте на мнение, че е дошло време детето да проходи, но то изобщо не е с такава нагласа и изглежда така сякаш изобщо няма и намерение. Недейте да пришпорвате детето, то най-вероятно се страхува да се изпусне от ръката на мама, а това си е напълно нормално. Детето само, вътре в себе си, ще почувства кога е готово да направи първите си самостоятелни крачки.
Как се стига до прохождането?
През първите 8-9 месеца бебето се развива физически, мускулите му заякват и на тази възраст вече е готово да изследва света лазейки. Важно е още от самото раждане да правите редовно бебешката гимнастика, тъй като това помага много за физическото развитие на детето. Обикновено на 8-9 месеца бебето започва да лази. То вече чувства нужда да се придвижва, водено най-често от желанието да достигне някоя интересна играчка, попаднала в полезрението му. Лазенето, обаче, в никакъв случай не е задължително явление при всички – има бебета, които се научават да лазят чак след като вече са проходили. Последното поражда много притеснения у родителите, които смятат, че ако бебето не започне да лази, то трудно ще проходи, което изобщо не е вярно и има много доказателства за това. Изобщо не е задължително бебето да е лазило за да проходи навреме, та дори и по-рано от обичайното. На 11 месеца детето вече ходи хванато за една ръка, може да ходи и само, като се придържа към отделни предмети, а някои деца на тази възраст вече ходят сами. Както казахме при всяко дете е строго индивидуално. На 1-1,5 години детето вече ходи само, без помощ. На около 2 години детето започва да се учи да тича, но обикновено до 3 години все още го прави нестабилно.
Проходилката
Що се отнася до проходилката, то тук се пораждат доста спорове. Някои напълно я отхвърлят като смятат, че заради нея детето прохожда по-късно, отначало ходи със силно приведено напред тяло и със свити крака, което му пречи да е стабилно. Възможно е да има известна логика в това, имайки предвид позата, в която е детето, когато седи в проходилката. Но пък в крайна сметка нейната идея не е то постоянно да седи там, а да се слага само, когато се налага. Все пак когато детето стане по-подвижно и прави по-резки движения, е по-безопасно да го сложим да си седи спокой- но в проходилката, отколкото да го сложим на дивана, откъдето да се прекатури и да падне. Даже някои майки използват проходилката като своеобразно столче за хранене.
Как да процедирате:
Няколко полезни съвета:
Играчки подпомагащи прохождането
Предлагат се доста играчки, измислени именно, за да стимулират прохождането на детето: проходилки, колички за бутане, камиончета за бутане с крака и какво ли още не. Трябва, обаче, да имаме предвид няколко неща, когато тръгнем да избираме подходящата за детето стимулираща играчка:
Количка за бутане
Това е играчка с колелца и дръжка, за която детето да се държи и да ходи, облегнато на нея. Може да бъде с различна форма, обикновено съдържа цветни копчета, които детето може да натиска, или различни кубчета. Възраст: подходяща е за момента, когато детето прави своите първи крачки, между 10 и 16 месеца, преди това може да е опасна заради риска от падане. За какво служи: не служи на детето да направи първите си стъпки, а за да ги упражнява и затвърди, тоест помага му да върви, веднага след като е направило своите първи крачки самичко. Преди да я използва, детето трябва вече да успява да пази равновесие и да е усвоило страничното ходене, тоест ходенето, държейки се за някаква мебел. Предимства: детето ходи стабилно и се научава да опира тежестта на тялото си от единия крак на другия, докато върви. По този начин се стимулира чувството му за равновесие и се засилват мускулите на ръцете и краката.
Люлка
Трябва да има дръжки, за които детето да се държи и място, където да стъпва с краката. Някои модели имат специален колан за по-голяма сигурност, с който се връзва детето, за да не падне. Възраст: когато детето вече може да седи стабилно, ако моделът е със специална седалка с колан. Люлка без предпазен колан е подходяща за след 18-месечна възраст и винаги под надзора на възрастен. За какво служи: най-вече служи за забавление на детето – люлеенето радва децата и им позволява да се наслаждават на движението, без да има нужда да се местят от едно място на друго Предимства: стимулира чувството за равновесие, тъй като по време на люлеенето детето нагажда тялото си и прави движения, за да може люлката да се люлее. Това умение ще е много полезно, когато детето проходи.
Играчка с въженце за дърпане
Тази играчка обикновено е под формата на някакъв вид превозно средство (кола, камионче) или някаква животинка и е с колела. Някои имат въженце, за което детето може да ги дърпа. Възраст: за след 18-месечна възраст, когато детето вече ходи свободно. За какво служи: тези играчки подканват детето да се движи. Предимства: стимулира движението и пространствената ориентация. Дърпайки играчката, детето координира няколко действия едновременно: върви, дърпа и бута играчката, гледа играчката. Предимството е, че по този начин детето се адаптира към своя собствен ритъм на движение: в началото, когато дърпа играчката, детето се спира и се обръща назад, за да види дали играчката е зад него; в последствие, когато придобие умението, то може да поглежда назад, без да има нужда да се спира.
Кола за придвижване с крака
Направена е така, че детето да сяда на нея и да се придвижва, избутвайки се с крака. Може да е под формата на кола, камионче, влакче или пък някаква животинка. Някои имат дръжка в задната си част, за която детето може да се хване и да бута играчката с ръце. Възраст: след 12-месечна възраст За какво служи: за забавление, за да може детето да се вози вкъщи или навън. Предимства: детето открива, че използвайки крачетата си адекватно, може да задвижи играчката и да набере различна скорост, дава му известна самостоятелност и увереност. Движенията, които извършва придвижвайки се с тази играчка, спомагат за заздравяване на мускулите му.
Триколка с дръжка
Това е версия на обикновената трикола, но направена за най-малките: има дълга дръжка, разположена в задната й част, с която може да се управлява от възрастен. Обикновено тези триколки имат предпазни колани или специална оградка, която му пречи да падне, както и специално място за краката на детето. Когато поотрасне, дъската за краката се маха и детето може да кара триколката самичко, въртейки педалите. Има и друг вид триколки, които са без педали, с които детето се придвижва отново избутвайки се с крака. Възраст: има триколки, които са предназначени за деца над 10-месечна възраст и такива, които са за по-големи – от 15-месечна възраст. За какво служи: за да се вози детето и да се придвижва самичко, въртейки педалите (това става след двегодишна възраст). Преди двегодишна възраст, триколката е много подходяща за разходка и заменя обикновената детска количка. Предимства: за да се управлява самостоятелно една триколка са необходими координация, сила и чувство за пространствена ориентация – това става на около двегодишна възраст. Преди тази възраст, детето не извършва почти никакво движение, а само се вози, тоест триколката главно служи за забавление на най-малките, които много обичат да се возят.